Odciski na stopach – jak pozbyć się odcisków?

Jedną z podstawowych przyczyn dolegliwości stóp jest zbyt wąskie obuwie, buty na wysokich obcasach, ciasne rajstopy lub skarpety, a także buty zbyt luźne. Dobór właściwego obuwia jest sprawą ogromnej wagi. Buty należy kupować po południu, ponieważ w ciągu dnia stopy lekko puchną. Należy przymierzać oba buty z pary, ponieważ większość osób ma stopy różnej wielkości.
Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości są odciski. Są zgrubieniem naskórka w postaci bardzo bolesnego guzka. Warstwa rogowa skóry, która nie może się oddzielić, powoduje powstanie rdzenia wnikającego głęboko w skórę. Miejsca nadmiernego rogowacenia to zazwyczaj grzbietowe powierzchnie palców i podeszwy stóp.

Inną dolegliwością mogą być modzele, które także tworzą się w wyniku długotrwałego, mechanicznego ucisku. Są ogniskami nadmiernego rogowacenia, najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp. Modzele są płaskie, bardziej rozległe niż odciski. Nie wnikają w głąb skóry i nie bolą, jedynie tworzą twarde poduszeczki na stopach, a skóra jest w tym miejscu jakby znieczulona.

Generalnie leczenie nagniotków (odcisków) i modzeli polega na ich chemicznym rozmiękczeniu plastrami, płynami lub maściami, a następnie ich mechanicznym usuwaniu. Po takim zabiegu trzeba jednak nosić wygodne obuwie, w przeciwnym wypadku modzele i nagniotki utworzą się ponownie.

Jednym z najskuteczniejszych preparatów wykorzystywanych do leczenia odcisków jest ACERIN Płyn do usuwania odcisków i zgrubiałej skóry. Dzięki pędzelkowi w opakowaniu może być precyzyjnie naniesiony na niewielki nawet nagniotek. Po zaschnięciu tworzy biały, cienki film. Bardzo skutecznie pomaga w leczeniu nagniotków w trudno dostępnych miejscach, np. między palcami.